Sierpień 23, 2018

Animaloterapia

Bliski i naturalny kontakt ze zwierzętami

Jest to jedna z metod stosowanych w usprawnianiu dzieci uczęszczających do naszego przedszkola,polegająca na bliskim i naturalnym kontakcie ze zwierzętami.

Dzieci dzięki kontaktowi ze zwierzętami uczą się odpowiedzialności, zasad pielęgnacji i wychowania zwierzaka.

Zajęcia z udziałem psów i kotów prowadzone są przez terapeutkę: Panią Dorotę Stoltz z Ośrodka Hipoterapii i rekreacji konnej „Lolek i Bolek”.

Towarzystwo psów i kotów podczas zajęć sprawia, że dzieci chętniej uczestniczą we wszystkich proponowanych ćwiczeniach i dłużej się koncentrują.

Na tych zajęciach panuje atmosfera wesołej zabawy. Dzieci baraszkują z psami i kotami, ale uczą się też wykonywać czynności opiekuńcze. Chętnie karmią zwierzęta, nalewają im wodę do misek, szczotkują im sierść, a także prowadzą na smyczy, uczą się rozpoznawać i nazywać psy, ich części ciała, przybory i zabawki.

Wielką przyjemność sprawia im przytulanie się do psów i kotów kiedy mogą odczuć ciepło ich ciała oraz szorstkość sierści. Zwierzęta w pełni akceptują dzieci, dając im pogłaskać się, pociągnąć za ucho lub ogon, a nawet włożyć palec do pyska. Reagują również na każdy sygnał do zabawy. Wytrwale biegają za piłką,zabawkami cierpliwie stoją, gdy dzieci przechodzą im pod nogami, posłusznie wykonują polecenia „siad”, „daj głos”. Podczas zajęć z udziałem psów i kotów dzieci czują się bezpiecznie, ponieważ zwierzaki doskonale spełniają się w roli terapeuty i przyjaciela.